ה”מלאח” – אוֹי לִי מִפּוֹרְעֵי ואוֹי לִי ממֶגִינַי

 

המלאח ברבאט

המלאח ברבאט

שער הכניסה למלאח בפס

שער הכניסה למלאח בפס

אחרון השליטים של שושלת המרינידים עבד אל חאק השני שגילה יחס מיוחד ליהודים החליט לרכז את יהודי פס ברובע מיוחד שנקרא “מלאח” (אולי מפני שנבנה על ביצת מלח). המלאח היה תָָחוּם בחומות מתוך כוונה להפרידו מהרבעים המוסלמים מהם יצאו הפורעים שצמחו בעקבות ההתעוררות הדתית שהחלה בעיר.
המלאח הראשון הוקם בפס בשנת 1438. במאה ה- 16 וה-17 הוקמו מלאח-ים במראקש ובמקנס. הסולטן מולאי סולימאן (1792-1822) הרחיב את המלאח לרוב ערי מרוקו
כדי להפרידו מהרובעים של המוסלמים המלאח היה תחום בחומה ובדרך כלל הוא שכן ליד מוסדות שלטון כדי להקל את ההגנה עליו.
למרבה האירוניה הריכוז של היהודים בתוך המלאח הקל בעיקר על הפורעים במלאכתם. בודדים המקרים בהם המלאח הגן על היהודים ולעומת זאת רבים המקרים שבהם קיומו של המלאח עודד את הפורעים לחדור אליו והקל עליהם מאד את הביזה, ההרס והטבח ביהודים. תנאי המחיה במלאח היו קשים, צפיפות גדולה, סמטאות צרות ותנאי תברואה ירודים שהביאו למחלות. המסחר במלאח התנהל בחנויות קטנות שבהן שכנו בעלי המלאכה ובהן מכרו הכול. בערים בהן היה מלאח נאסר על היהודים לגור מחוץ לחומות המלאח ולעתים נאסר עליהם לצאת מתוכו בשעות הלילה.
תחת שלטון החסות הצרפתית, היהודים הורשו לגור מחוץ למלאח אולם תחת שלטון וישי היהודים שבו לגור במלאח ולאחר תום מלחמת העולם השנייה היהודים עזבו שוב את המלאח.
כיום רובעי המלאח מיושבים ע”י מוסלמים והם הפכו ליעד תיירותי.

יהודים במלאח של קזבלנקה בשנות ה- 50

יהודים במלאח של קזבלנקה בשנות ה- 50

המלאח בספרו

המלאח בספרו

רחוב במלאח של פאס

רחוב במלאח של פאס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *